Francuska je parna mašina

Mbape briljirao – Francuska je moćna VIDEO

Fudbaleri Francuske plasirali su se u četvrtfinale Svetskog prvenstva, pošto su rezultatom 3:1 pobedili Poljsku.

MTIZVOR: B92

EPA-EFE/Ali Haider

Meč je obeležio Kilijan Mbape, golovima u 74. i 91. minutu, te asistencijom u 44. minutu za Olivijea Žirua, koji je sa 52 pogotka postao rekorder u broju golova za nacionalni tim.

Počasni gol za Poljsku postigao je Robert Levandovski iz penala u devetom minutu sudijske nadoknade.

Francuska će u četvrtfinalu igrati sa boljim iz duela Engleska – Senegal, koji se sastaju od 20.00 časova.

Poljska je bila dosta potcenjena pred ovaj susret, zbog toga što nije mnogo toga pokazala u grupnoj fazi.

Do osmine finala prošla je kroz iglene uši, zbog bolje gol-razlike u odnosu na Meksiko, a očekivalo se da uslovno rečeno parkiraju autobus protiv tima Didijea Dešana.

U početku je zaista i delovalo tako, a kako i ne bi, kada je svetski šampion zaigrao sa čak četiri napadača.

Pritiskali su Francuzi, ali je Ščensni, možda i najbolji golman dosadašnjeg toka šampionata, bio nesavladiv.

Malo po malo i Poljaci su se oslobađali pritiska, da bi prvi pokušaj imao Levandovski u 20. minutu. Nešto kasnije probao je i iz slobodnog udarca.

Nakon šanse za Mbapea i dobre reakcije Ščensnog, Poljska je u 39. minutu imala najbolju šansu za vođstvo.

Dva puta je šutirao Zjelinski iz otvorene pozicije, Loris je bio odličan, da bi u nastavku i Varan sjajno izblokirao šut i sprečio pogodak.

I kada se činilo da će na pauzi biti nerešeno, bez golova, da ne bude tako, pobrinuo se Olivije Žiru u 44. minutu.

On je rutinski iskoristio dodavanje Mbapea, pogodio mrežu Poljske i tako, sa 52 gola, postao najbolji strelac u istoriji francuske reprezentacije.

Na startu nastavka Francuska je ponovo bila u naletu, ali osim poništenih makazica Žirua, zbog faula nad Ščensnim, nije bilo ničeg interesantnog.

Francuska je pitanje pobednika rešila u 74. minutu, kada je Kilijan Mbape postigao četvrti pogodak na turniru.

Poljska je pretila, odbrana “trikolora” raščistila opasnost, a kontru je otvorio Žiru, prijemom, a onda i dodavanjem za Dembelea.

Ovaj je po desnoj strani poveo loptu, defanzivci Poljske su se fokusirali na Žirua, lopta je stigla do Mbapea na levoj strani, koji se namestio i pogodio mrežu Ščensnog.

Odrađivala je Francuska posao do kraja, a novi gol, tačnije golčinu, u prvom minutu nadoknade postigao je Mbape, koji je pogodio rašlje sa leve strane iskosa.

Počasni gol za Poljake, u devetom minutu nadoknade, iz drugog pokuša, iz penala, postigao je Robert Levandovski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.