Komentar
Politički kusur
Fudbal ne služi od juče za politička potkusurivanja, ali je novost da više niko na malverzacije u najpopularnijem sportu ne sme ni da reaguje.
Fudbalski savez Srbije je mimo sopstvenih propisa, kao i mimo uobičajene evropske prakse, odlučio da posle odustajanja Bežanije u Prvu ligu Srbije na silu ugura Kolubaru, koja to nije izborila na sportskom terenu.
Teleoptik i IMT, koji su legitimni pretendenti na upražnjeno mesto, nemaju nameru da se žale na očigledno besmislenu odluku Odbora za hitna pitanja FSS, već se uzdaju u to da će novinski natpisi podići dovoljno buke da se „neko“ sa vrha seti da kaže: „ama ljudi, ovo ipak ne može ovako“.
Za one koji su se kasnije „uključili u program“ kratko objašnjenje da je predsednik promovisane Kolubare Bojan Stević, funkcioner Srpske napredne stranke i državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, poznat široj javnosti i po navodima da je pretio učesnicima protesta „1 od 5 miliona“ u Lazarevcu, dok pojedini mediji tvrde i da je kum ministra policije Nebojše Stefanovića. Kad, kako i zašto je FSS ostao dužan Steviću da Kolubaru progura u viši rang ostaje samo da se nagađa, ali zašto se IMT i Teleoptik ne žale više je nego jasno.
Glavne konce u IMT-u nedavno je preuzeo Rade Dunjić, brat ubijenog navijača Crvene zvezde Velibora Dunjića, koji je svestan da je još uvek slab da bi se suprotstavio najjačim igračima srpskog fudbala, te je shvatio da je bolje da ćuti čak i kada je oštećen i to sutra „naplati“ traženjem usluge kada klub bude spreman za prelazak u viši rang. Teleoptik je igračka filijala Partizana, pa ga je ta povezanost s crno-belima najviše sputala u nameri da podnese žalbu. Milorad Vučelić, Miloš Vazura i ekipa su u Humskoj samo zahvaljujući volji Broja 1, te su veoma svesni da bi svako talasanje moglo da ih lako pomete. Na kraju ispada da su u stvari svi srećni i zadovoljni, kako nepravedno nagrađeni, tako i oštećeni, a nepravda smeta samo pojedinim nezavisnim medijima.
Da je politika jača od fudbala viđalo se i na mnogim drugim primerima od devedesetih do danas. Svojevremeno je Radnički Obrenovac morao da igra u najjačoj ligi zato što je to želeo nekadašnji ministar pravde Vladan Batić. Politika je pre više od decenije odlučivala i da li će iz lige ispasti Banat ili Smederevo. Politika je odlučila da će Obilić dok ga je vodio Željko Ražnatović Arkan biti šampion 1998. godine. Politika je odlučila i da se Crvenoj zvezdi i Partizanu gleda kroz prste za višemilionske dugove za porez, struju, vodu, dok običnim građanima izvršitelji dolaze na vrata i zbog duga od nekoliko hiljada dinara…
Velika razlika u odnosu na fudbal od pre dve ili tri decenije je u tome što je ranije uvek bilo nekoga ko će makar formalno reći da nešto nije u redu. Jedan Žarko Nikolić je 2000. godine imao snage da podnese prijavu protiv Arkana i Cece kao tadašnjih funkcionera FK Obilić, iako je znao da mu zbog toga i život može biti ugrožen. Sada smo došli u situaciju da više niko ne sme da predsedniku FSS Slaviši Kokezi pošalje ni najobičniji podnesak sa zahtevom za objašnjenje zašto se samovoljom grupe ljudi Kolubara ilegalno promoviše u viši rang takmičenja.
Postanite član Kluba čitalaca Danas i na taj način podržite nezavisno novinarstvo.
Danas postoji sa ciljem pravovremenog i istinitog izveštavanja dostupnog svim građanima. Kupovinom Danasa, pretplatom ili članstvom u Klubu čitalaca omogućavate nam da ostanemo samostalni i potvrđujete da u Srbiji ima mesta za slobodno novinarstvo!
Više od dve decenije nismo poklekli pred trendovima opšte tabloidizacije, senzacionalizmom i komercijalizacijom sadržaja. Bili smo zabranjivani i prozivani. Ništa nije moglo da nas spreči da objektivne vesti objavljujemo svakog dana. Nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici.
Zato želimo da se oslonimo na vas, naše čitaoce.
Ukoliko želite da i ubuduće nastavimo sa radom kao i do sada i još kvalitetnije, kupite Danas i postanite deo Kluba čitalaca Danasa za 990,00 dinara mesečno!